Loading
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11

• Historia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Babimoście

 

KBS Babimost w maju 1931 roku w ogrodzie strzeleckim

 KBS Babimost w maju 1931 roku w ogrodzie strzeleckim

   

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Babimoście powstało w roku 1513 wraz z nadaniem miastu praw magdeburskich dnia 11 marca przez króla Zygmunta I Starego. Wydany dokument przedstawia „przeniesienie prawa miasta Babimost w powiecie Kościańskim z prawa polskiego na prawo magdeburskie, takie jak je ma miasto Poznań”.

Według tradycji brackiej król Zygmunt III Waza w roku 1631 nadał bractwu pierwszy przywilej, który podobnie jak przywilej babimojskiego cechu rzeźników z roku 1650 regulował: „Porządek naszytek Cechu, ... tak też y do Obrony Miasta, iako Strzelbe, aby każdy mieł broń dobrą”.

W 1738 roku starszy bractwa Jan Szukała – żył od 1687 do 1756 w Babimoście – ufundował bractwu najstarszą znaną księgę, do której wpisywano wstępujących członków. Babimojski organista brat Mateusz Snowadzki i burmistrz miasta brat Georg Adam Tetschke w 1759 roku wspólnie ufundowali łańcuch królewski. Do dziś zachowała się jedynie tarcza tego łańcucha, która przechowywana jest w Izbie Pamięci Babimostu.

Starosta Babimostu – książę Kurlandii Karol Biron zatwierdził w 1772 roku statut bractwa. Z 1799 roku pochodzi najstarsza znana wzmianka o domu strzeleckim, który stał na przedmieściach Babimostu przy drodze prowadzącej do Wolsztyna.

W 1851 roku bractwo liczyło przeszło 80 członków, co oznacza, że co czwarty chrześcijański obywatel miasta do niego należał. Król Fryderyk Wilhelm IV w 1855 roku ofiarował bractwu sztandar. Z tego samego roku pochodzi zachowana pieczęć lakowa bractwa z napisem „Schützeninnung zu Bomst” – czyli „Cech Strzelecki w Babimoście”.

Pieczęć lakowa KBS Babimost z napisem „Schützeninnung zu Bomst” – czyli „Cech Strzelecki w Babimoście” z 1855 roku

Pieczęć lakowa KBS Babimost z napisem „Schützeninnung zu Bomst” – czyli „Cech Strzelecki w Babimoście” z 1855 roku

 

Babimojskie bractwo w 1911 roku zorganizowało 16 Festyn Zjednoczenia Strzeleckiego Nowa Marchia–Poznań. W Babimoście gościło wtedy 229 strzelców z 9 bractw. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Babimoście istniało do 1945 roku, kiedy to zakazana została jego działalność.

 

Czwartego sierpnia 1998 roku – 9 lat po zmianach politycznych w wolnej już Rzeczpospolitej Polskiej – z inicjatywy brata Alfreda Hajduły zebrała się w Babimoście osiemnastoosobowa grupa obywateli gminy Babimost z zamiarem założenia stowarzyszenia pod nazwą „Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Babimoście”. W następnym miesiącu bractwo uzyskało osobowość prawną i zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń Sądu Wojewódzkiego w Zielonej Górze. Cele brackie w rejestrze zostały tak określone: „pielęgnowanie idei patriotycznych i tradycji historycznych, utrwalanie świadomości oraz poczucia obowiązków obywatelskich i państwowych względem RP, ćwiczenie umiejętności strzeleckich, organizowanie lub uczestniczenie w imprezach z okazji świąt państwowych i kościelnych, szeroka współpraca z podobnymi stowarzyszeniami w kraju i za granicą”.

Od 2003 roku nowo wybrany prezes, brat Ireneusz Handke doprowadził bractwo do umundurowanej i prężnie działającej organizacji. Prezes wprowadził bractwo w społeczność gminy i parafii Babimost i zapisał jego członkowstwo w Zjednoczeniu Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Pod jego kierownictwem bractwo stało się widoczne w Babimoście, w Polsce oraz za granicą. Jego zasługą jest również, że nasze bractwo znalazło się w pierwszym albumie bractw RP z 2005 roku. Babimojskie bractwo rozrosło się i zorganizowało w 2004 roku pierwsze strzelanie królewskie. Pierwszym królem reaktywowanego w 1998 roku KBS w Babimoście został brat Ireneusz Handke.

 

Aleksander Waberski

Komisja Historyczna KBS Babimost 

 


 

Brackie Insygnia

Kontakt

 

 
     KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE
                   W BABIMOŚCIE
 
    66-110 Babimost, Kargowska 54
    www: http://www.kbsbabimost.pl
    mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

                         

Iban: PL 45 1020 4144 0000 6702 0339 4467

SWIFT/BIC: BPKOPLPW

Zaproszenia / Życzenia