Loading
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11

• Bractwo kurkowe w Sulechowie

krzyze

   Od wieków do roku 1945 istniało bractwo kurkowe w Sulechowie. Bractwo miało swoją siedzibę w domu strzeleckim i własną strzelnicę. Co roku w tygodniu po Zielonych Świątkach sulechowskie bractwo organizowało festyn strzelecki, na którym wystrzeliwano króla strzeleckiego. Na przestrzeni czasu w skład sulechowskiego bractwa wchodzili różni obywatele miasta.

   Z inicjatywy starszego bractwa sulechowskiego C. Kahle sen. w roku 1890 bractwa z regionu zjednoczyły się, tworząc okręg strzelecki pod nazwą Związek Strzelecki Nowa Marchia-Poznań (Schützenbund Neumark-Posen). Do tego okręgu należały następujące bractwa: Babimost, Boruja Kościelna, Grodzisk Wlkp., Kargowa, Lubrza, Lwówek, Międzyrzecz, Nowy Tomyśl, Sulechów, Świebodzin, Trzciel, Wolsztyn i Zbąszyń, zrzeszające około 600 braci. Związek rozwijał się organizując strzelania okręgu, które trwały dwa dni na początku sierpnia. Na strzelaniach okręgu bracia gościli w różnych bractwach należących do okręgu. Sulechowskie bractwo zorganizowało w 1893 roku trzecie i w 1899 roku ósme Strzelanie Okręgu.

   Pierwszy raz około 300 braci z okręgu gościło w Sulechowie w dniach 13-14 sierpnia 1893 roku. Sulechowskie bractwo zorganizowało to święto jako III Festyn Zjednoczenia Okręgu (Bundesfest). Cały Sulechów był piękie udekorowany, gdy między innymi również i ówczesne władze miasta witały sąsiednie bractwa. W oficjalnym powitaniu brał też udział korpus oficerski jednostki ułanów sulechowskich z komendantem na czele. Godność króla okręgu zdobył sulechowianin A. Hebold, pierwszym rycerzem został O. Rogsch, również z Sulechowa, a drugim rycerzen został G. Otto ze Świebodzina. Podczes zawodów strzeleckich oddano około 2.880 strzałów.

   Drugi raz bractwo z Sulechowa zorganizowało strzelanie okręgu (Bundesschießen) jako VIII Festyn Zjednoczenia Okręgu w dniach 13-14 sierpnia 1899 roku. Po raz kolejny mieszkańcy miasta pięknie udekorowali swoje domy, a nad ulicami zawieszono ozdobne girlandy. W przeddzień święta wieczorem sulechowska straż pożarna rozpoczęła obchody przemarszem z pochodniami. W pierwszy dzień festynu odbył się koncert na powitanie przybyłych bractw, a o godzine pierwszej w południe około 200 braci przemaszerowało w pochodzie przez miasto. Pochód wzbogaciły pięknie ozdobione platformy ciągnięte przez udekorowane konie i mnóstwo ładnie przebranych uczestników. Przed ratuszem przybyłe bractwa powitał burmistrz Sulechowa Dr. Berger. Zawody strzeleckie trwały dwa dni. Festyn zakończono wieczorem drugiego dnia balem królewskim, który odbył się w lokalu bractwa - na sali domu strzeleckiego.

   Trzy lata później, w roku 1902 na X Festynie Zjednoczenia Okręgu zorganizowanym w Kargowie, królem okręgu został ponownie sulechowianin, mistrz piekarski brat A. Hebold. Na XVI Festyn Zjednoczenia, który odbył się w 1911 roku w Babimoście zgłosiło się 30 braci z Sulechowa.

   Na ilustracji okolicznościowy medal wydany z okazji VIII Festynu Zjednoczenia Okręgu w Sulechowie (13. u. 14. August 1899 Dem besten Schützen Züllichau - 13 i 14 sierpnia 1899 Najlepszemu strzelcowi Sulechów).

Aleksander Waberski, maj 2016

 


 

Brackie Insygnia

Kontakt

 

 
     KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE
                   W BABIMOŚCIE
 
    66-110 Babimost, Kargowska 54
    www: http://www.kbsbabimost.pl
    mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

                         

Iban: PL 45 1020 4144 0000 6702 0339 4467

SWIFT/BIC: BPKOPLPW

Zaproszenia / Życzenia